obama va oalandبه گزارش“سیرجان خبر” به نقل از فارس،باراک اوباما و فرانسوا اولاند، روسای جمهور دو کشور آمریکا و فرانسه بر عزم دو کشور برای جلوگیری از آنچه به گفته آنها «دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای» است، تأکید کردند.

دفتر فرانسوا اولاند اعلام کرده وی امروز با باراک اوباما به صورت تلفنی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرده است.

اوباما و اولاند پس از این گفت‌وگوی تلفنی حمایت خود را از طرح پیشنهادی کشورهای ۱+۵ در مذاکرات ژنو ابراز کرده و گفتند: «اکنون نوبت ایران است که پاسخی مثبت بدهد.»

مقامات دو کشور گفته اند که برای حصول توافق هسته‌ای اکنون توپ در زمین ایران است.

روسای جمهور دو کشور همچنین گفته‌اند درباره برنامه هسته‌ای ایران به تضمین‌هایی نیاز است.

در بیانیه دفتر اولاند آمده است: «سران دو کشور اراده مشترکشان را برای دریافت ضمانت‌هایی از ایران برای رها کردن برنامه هسته‌ای نظامی‌اش بیان کردند.»

این اظهارات در حالی بیان شده که «لوران فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه، جمعه پیش در حالی که هنوز دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ در ژنو به پایان نرسیده بود، در مصاحبه‌ای گفت که کشورش از پیش‌نویس موافقتنامه با ایران راضی نیست.

علاوه بر این، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نسبت به چشم انداز توافق میان ایران و قدرت های جهانی به شدت ابراز نگرانی کرده و توافق احتمالی بر اساس پیشنهادهای ایران را «اشتباه تاریخی» خوانده بود.

این مذاکرات برای حل و فصل آنچه کشورهای غربی به آن «نگرانی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران» می‌گویند برگزار می‌شوند.

آمریکا، اسرائیل و کشورهای هم‌پیمان آنها تهران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای این کشور متهم می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران همواره این اتهام‌ها را رد کرده اما تأکید کرده به عنوان یکی از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و یکی از کشورهای امضاکننده پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را برای خودش محفوظ می‌داند.

رژیم اسرائیل، از سوی دیگر تنها دارنده سلاح‌های اتمی در خاورمیانه است که از پیوستن به پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) اجتناب کرده است.