به گزارش“سیرجان خبر” طی مراسمی در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان، کارخانه تولید تخته‌های هوشمند آموزشی به بهره‌برداری رسید و محمد ترک‌زاده مدیر‌عامل شرکت تعاونی بهارستان رایان که مسئولیت کارخانه تولید این محصول را دارد، گفت‌: این نخستین کارخانه تولید تخته‌های آموزشی هوشمند است که در کشور راه‌اندازی شد و براساس طرح تعاونی بیش از سه میلیارد ریال اعتبار و هزینه را در برداشته است.

وی افزود: این کارخانه با ظرفیت تولید 12 هزار تخته آموزشی هوشمند در سال فعالیت خود را آغاز کرد و برای 15 نفر ایجاد اشتغال دارد.

ترک‌زاده افزود: با فراهم شدن امکانات طرح توسعه این مرکز تولیدی نیز 2 فاز دیگر افزایش تولید و اشتغال تا سه برابر را داریم.

وی سهم سرمایه‌گذار چینی را در این کارخانه 20 درصد عنوان کرد و گفت: 80 درصد این مرکز تولیدی مربوط به سرمایه‌گذاری ایرانی است و بخشی از محصول تولیدی هم به خارج از کشور در اجرای طرح، صادرات‌ غیرنفتی است.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان کرمان نیز گفت: 25 درصد اقتصاد کشور و استان کرمان در قالب بخش تعاون است و امروز این تعاونی در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان است تا بتواند بخشی از نیاز آموزشی کشور را رفع کند.

حسن رحمانی افزود‌: بیش از پنج هزار تعاونی در سطح استان کرمان در حال بهره‌برداری هستند.