police amricaبه گزارش “سیرجان خبر”  بر اساس خبری که بی بی سی فارسی منتشر کرد،پلیس کالیفرنیا به یک پسر ۱۳ ساله که تفنگ اسباب‌بازی در دست داشت، شلیک کرد و او را از پا در آورد. افسران پلیس در شهر سانتا روزا می‌گویند تصور کرده‌اند این کلاشنیکف پلاستیکی، واقعی است.

آنها از این نوجوان آمریکایی خواستند تفنگ را زمین بگذارد و وقتی او از این کار سر باز زد، به او گلوله بستند.

این تیراندازی که روز سه‌شنبه ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر رخ داده، حالا در دست بررسی است.

ماجرا یک روز پس از تیراندازی یک پسر ۱۲ ساله در مدرسه‌ای در ایالات نوادا رخ داده است که در جریان آن، معلم ریاضی فرد تیرانداز کشته شد و دو دانش‌آموز هم زخمی شدند. پس از آن، تیرانداز هم خودکشی کرد.

طبق اطلاعیه دفتر کلانتر منطقه، در حادثه روز سه‌شنبه در کالیفرنیا دو معاون کلانتر، پسربچه ۱۳ ساله را دیدند که “چیزی که به نظر می‌رسید یک تفنگ باشد” در دست داشت.

پلیس می‌گوید این ماموران ابتدا درخواست نیروی کمکی کردند و چند بار به پسر ۱۳ ساله دستور دادند که اسلحه را زمین بندازد. بعد از آن بود که چند دور با اسلحه کمری خود به او شلیک کردند.

این نوجوان که گزارش شده در جا کشته شده، اندی لوپز نام داشت.

پدر او، رودریگو، گفته که این تفنگ اسباب‌بازی اصلا متعلق به یکی از دوستان این پسربچه بوده است.

این کلاشنیکف پلاستیکی در دستان اندی بود که پلیس به او مشکوک شد

یکی از شاهدان عینی گفته که در زمان واقعه، صدای هفت بار شلیک شنیده است.

او به یک نشریه محلی گفته است: “اول یک دور صدای آژیر شنیدم. ظرف چند ثانیه، صدای هفت شلیک را شنیدم. صدای خفه‌ای داشت.”

یک مقام پلیس گفته است این دو معاون کلانتر فعلا از کار معلق شده‌اند و در انتظار تحقیق و تفحص هستند.

استیو فرایتاس، کلانتر این منطقه، این تیراندازی را یک “تراژدی” خوانده و قول داده است که تحقیقات در این باره کامل و شفاف باشد.

سخنگوی مدرسه‌ای که نوجوان کشته‌شده در آن درس می‌خوانده، او را “دانش‌آموزی خیلی مقبول، خیلی محبوب، خیلی باهوش و توانا” توصیف کرده است.

او در گروه موسیقی مدرسه، شیپور می‌نواخته است.

مردم در محل حادثه، شمع و عروسک خرسی و گل گذاشته‌اند.

در یک سال گذشته بحث‌ها درباره مهار اسلحه در جامعه آمریکا دوباره بالا گرفته است.

حادثه تیراندازی در یک دبستان در ایالت کنتیکات آمریکا در دسامبر/آذر گذشته که به کشته‌شدن ۲۷ نفر منجر شد، بحث‌ها درباره میزان دسترسی به اسلحه در ایالات متحده را داغ کرد.

دولت کنونی آمریکا هم از حامیان محدودکردن دسترسی به اسلحه است اما لابی هواداران آزادی بیشتر در برخورداری از اسلحه هم قدرتمند است.

سه هفته پیش نیز در سوم اکتبر در واشنگتن، پایتخت آمریکا، نحوه واکنش ماموران به زنی که اسلحه‌ای به همراه نداشت، انتقادبرانگیز شد.

زن جوانی سوار بر خودرو به موانع اطراف کاخ سفید و کنگره کوبید و پس از آن، پلیس و سرویس مخفی ایالات متحده در تعقیب و گریز به او تیراندازی کردند و این زن را از پا در آوردند.

منبع: دانا