به گزارش“سیرجان خبر” سید‌محمد یزدی‌میرمخلصونی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 70 واحد صنعتی در سیرجان پروانه استاندارد تولید محصول خود را دریافت کردند.

وی افزود: این واحدهای صنعتی که در منطقه معدنی و شهرک‌های صنعتی فعال هستند، برای 100 محصول تولیدی‌ پروانه استاندارد را اخذ تا بتوانند محصول تولیدی خود را وارد بازار مصرف کنند که از جمله آنان کارخانجات فولاد‌، روغن خوراکی، تلویزیون و شیر و لبنیات هستند.

میرمخلصونی از بازرسی استاندارد از 7 هزار واحد صنفی و همکاری این اصناف برای جمع‌آوری کالاهای غیر استاندارد خبر داد و گفت‌: طی مدت شش ماهه امسال بازرسی تمام‌ اجناس و کالاها در مراکز صنفی انجام شد.

وی ادامه داد: طبق برخی گزارشات نهادی از جایگاه‌های پمپ بنزین شهرستان سیرجان، بازرسی و پیمانه عرضه بنزین آنان با شاخص استاندارد برابری داشت تا مردم نگران برخی شایعات در کمی لیتر توزیعی عرضه فرآورده‌های نفتی از جمله بنزین نباشند.

رئیس اداره استاندارد سیرجان در مورد عدم استاندارد بعضی دستگاه‌های شهربازی این شهر گفت‌: این مشکل سه ساله است و تعدادی از دستگاه‌ها که دارای مشکل هستند همچنان تعطیل مانده‌اند و تا زمانی زیر‌ساخت لازم و تعویض دستگاه اقدام نکنند اجازه فعالیت ندارند.

میرمخلصونی از صدور مجوز و اظهارنامه صادراتی استاندارد برای صادرات‌ 3.5 هزار تن کالا با ارزش 970 میلیارد ریال از گمرک سیرجان در سال جاری شامل انواع خشکبار، پسته و مغز پسته‌، انواع خرما و کشمش در سال جاری هم خبر داد.

وی گفت‌: طی این مدت 174 اظهارنامه وارداتی به ارزش بیش از 1000 میلیارد ریال برای واردات پنج و نیم هزار تن کالا شامل مواد اولیه کارخانجات داشته‌ایم که براساس قوانین استاندارد بررسی شدند.

میرمخلصونی استاندارد را در بخش‌های کالاهای شیمیایی و پتروشیمی، برق و الکترونیک، شیرینی و سلولزی‌، غذایی و کشاورزی‌، فلزات گرانبها و مصالح ساختمانی عنوان کرد و گفت‌: برای اولین بار در سیرجان تمام‌ تولید کنندگان مصالح ساختمانی و معادن شن و ماسه و بتن مشمول استاندارد اجباری شدند.

وی گفت: شهروندان و پیمانکاران از خرید مصالح از واحدهایی که فاقد گواهی استاندارد هستند، خودداری و آنان را به اداره استاندارد معرفی کنند تا از طریق مراجع قضایی از فعالیت آنها جلوگیری شود و دلالانی که عایق‌های رطوبتی را عرضه می‌کنند یا در این زمینه فعالیت دارند، باید دارای مجوز استاندارد محصول خود باشند.