به گزارش“سیرجان خبر” به نقل از آرمان کرمان،علی‌اکبر ولایتی در جلسه شورای اداری استان کرمان با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران و برجام گفت:   آنهایی که مقابل ما بودند، می‌خواستند، مانع شوند که ایران قدرت هسته‌ای داشته‌باشد، در حالی که بیش از ۴۰۰ رشته علمی به انرژی هسته‌ای مرتبط است

وی ادامه داد: با درایت رهبری و پیگیری مجریان و به ویژه دولت یازدهم برای نخستین بار سازمان ملل متحد حق هسته‌ای کشوری را مصوب کرد، البته محدودیت‌های فراوانی در این زمینه گذاشته شده‌است.

وی با تاکید بر اینکه اجرای این موضوع سخت‌تر از مراحل رسیدن به آن است و در هر زمینه‌ای می‌توانند، ایراد بگیرند و انگلیس هم شریک آنها هستند و چین و آلمان و فرانسه کارهای آمریکایی‌ها را دنبال می‌کنند، بیان داشت: اجرای برجام هشت سال طول می‌کشد، نفت ما تمام می‌شود و تنها انرژی هسته‌ای است که برای قرن‌ها می‌ماند و با رعایت نکات آن سالم‌ترین انرژی است، به ویژه اگر جوش هسته‌ای داشته‌باشیم که مشکل پسماند هم ندارد.

ولایتی در مورد شرایط منطقه و حضور ایران در لبنان و سوریه عنوان کرد: قطعا خاستگاه این نوع مسائل و شبهه‌ها خارج از مرزهاست، آنها که در میدان جنگ حریف مسلمانان به‌پا خاسته نمی‌شوند، القا می‌کنند که به گرفتاری‌های خودمان برسیم.

وی با تاکید بر اینکه اگر ما بخواهیم ایران و تمامیت اراضی آن را حفظ کنیم، باید سنگرهای امنیتی خودمان را بیرون از مرزهای خود داشته‌باشیم، ادامه داد: همان طور که آمریکایی‌ها این کار را کرده‌اند و می‌گویند از منابع ملی آمریکا دفاع می‌کنند و در هند، آسیایی مرکزی و بحرین و … پایگاه دارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جمهوری اسلامی ایران ۱۵ همسایه دارد و آیا می‌تواند ساکت بنشیند، به همت دولتی که در عراق به‌پا شده و مورد حمایت مردم عراق است، مردم عراق آمریکایی‌ها را بیرون کردند.

ولایتی با بیان اینکه به همت مردم سوریه و جمهوری اسلامی مانع می‌شوند که آمریکایی‌ها در سوریه پایگاه داشته‌باشند افزود: آمریکا اگر دولت قانونی سوریه را ساقط کند، در عراق با برانگیختن داعش که شیعه و سنی برای آنها مطرح نیست به پا می‌خیزد.

وی همچنین با بیان اینکه آمریکا تنها عنوان می‌کند که ائتلاف ضد داعش داریم، اما همین آمریکا جلوی آن را می‌گیرد به دنبال تجزیه عراق و سوریه هستند، افزود: سوریه خط مقدم جبهه مبارزه با صهیونیسم است و فقط این نیست که از امنیت مرزهای ملی خودمان حمایت می‌کنیم، بلکه این موضوع است که صهیونیست‌ها به حیاط خلوت ما ورود نکنند.

ولایتی با تاکید بر اینکه غیر از همبستگی اسلامی و دفاع از سرزمین اسلامی، دفاع از امنیت ملی خودمان مطرح است و اگر ساکت بنشینیم، آمریکا در کردستان عراق پایگاه می‌زند، ابراز داشت: دولت متحد عراق که با رای مردم روی کار آمده و ایران از آنها حمایت کرده‌است، چه بهتر از این که نیروهای مورد تایید ایران روی کار باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه تفاوت حکومت کنونی عراق با رژیم صدام ۱۸۰ درجه است و عراق ظرفیتی دارد که اگر کسی در آنجا حاکم شود که متاثر از آمریکایی‌ها باشد، دوباره به ایران حمله خواهد شد، خاطرنشان کرد: همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، ما باید از خطرات بالقوه‌ای که در کنار‌مان وجود دارد، پیشگیری کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در گذشته هم ایران این‌گونه به همسایه‌های خود نگاه می‌کرد و برای ما مهم بود که همسایه‌ها در جنگ یا صلح با یکدیگر باشند، بیان داشت: اگر ما به آنها کاری نداشته‌باشیم، آنها به ما کار دارند و نمی‌خواهند حکومتی بر مبنای موازین اسلامی وجود داشته‌باشد که الگویی برای کشورهای دیگر شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: لذا کار به جایی رسیده که عربستان سعودی که مدعی خادم‌الحرمینی است با صهیونیست‌ها هم‌پیمان می‌شود که به جنگ یمن بروند و آدم بکشند.

وی ابراز داشت: اگر ما هم کاری نکنیم و تنها به آب و برق خودمان برسیم، آنها اجازه نمی‌دهند، آرام باشیم، تا زمانی ایران و جمهوری اسلامی برپاست و استقلال داریم، مخالفان ارزش‌های اسلامی هم وجود دارند، این بهایی است که ما باید به دلیل استقلال‌خواهی خود بپردازیم.