ساعت: ۱۳:۲۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۳/۰۵/۱۱ شناسه خبر: 18380

آیین معنوی سروزنان با قدمتی 200 ساله در سیرجان احیاء خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی “سیرجان خبر”، آیین معنوی سروزنان با قدمتی 200 ساله در سیرجان احیاء خواهد شد.

به گزارش “سیرجان خبر” در این مراسم حاضرین پس از کاشت نهال سرو  با نواختن موسیقی مخصوص به عزاراداری و نوحه سرایی در سوگ حضرت اباعبدا… الحسین(ع) می پردازند.
محسن اسدی؛ عضو شورای شهر سیرجان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: قدیمی ترین سند تاریخی مراسم معنوی سروزنان مربوط به 200 سال قبل در دوران فتحعلی شاه قاجار می باشد که نشانگر بزرگترین تجمع و مشارکت اجتماعی در آن زمان در سرتاسر جهان بوده است، هیئت های عزاداری در شهرستان سیرجان با تجمع در محل مقبره خواجه علی حسن، (استاد خواجه شمس‌الدین محمد، ملقب به حافظ شیرازی) در مکی آباد به اجرای مراسم سروزنان می پرداختند.

اسدی اظهار داشت: این سند متعلق به دوران فتحلی شاه قاجار در سال 1222هجری شمسی می باشد که در آن زمان با وجود اینکه اوضاع اقتصادی ایران چندان مطلوب نبوده است اما عشق و علاقه مردم به حضرت امام حسین (ع) باعث شده که حتی در زمانی که وضعیت اقتصادی مردم در شرایط مطلوبی قرار نداشت این مراسم را هرساله در سالروز اربعین حسینی برگزار می کردند.

این عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر سیرجان بیان کرد: سند کشف شده اخیر یک قطعه پارچه می باشد که در اختیار یک خانواده سیرجانی که در تهران سکونت داشته اند بودکه از گذشتان خود به ارث رسیده است، این خانواده سال گذشته سند مذکور را تحویل میراث فرهنگی شهرستان دادند.
وی ادامه داد: این مراسم با شرکت 150طایفه از مناطق مختلف شهرستان و با ذبح 600 رأس گوسفند همراه بوده است که مردم در مدت سه شبانه روز در این محل عزاداری و به نذری می پرداخته اند.
محسن اسدی با توجه به فراموشی این آیین معنوی در تجملات امروزی گفت: متأسفانه امروز دیگر این مراسم برگزار نمی شود و فقط این مراسم تنها برای یک بار در سال 1385 پس از چند سال دوباره برگزار شد و پس از آن دیگر موفق به اجرای این مراسم نشدیم، اما امسال با پیگری های متعدد با شهرداری و سایر ارگان ها این مراسم با شکوه همیشگی در مکی آباد و در جوار آرامگاه خواجه علی حسن برگزار خواهد شد.
وی یاد آور شد: این مراسم امسال در سالروز اربعین سرور و سالار شهیدان، توسط گروهی از جوانان محله مکی آباد با آموزش استاد موسیقی آقای میرزاده و سرپرستی آقای محمدامین شاهبداغی برگزار خواهد شد.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده