ساعت: ۱۶:۴۱ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۲/۰۷/۲۳ شناسه خبر: 10874

رئیس سازمان غذا و دارو با نوید تولید داروهای خوراکی جدید برای بیماران MS با تولید داروی فینگولید که توسط متخصصان کشورمان ساخته شده است، از صرفه‌جویی ارزی ۵۰۰ میلیون‌دلاری داروهای MS خبر داد.

ms maghz bimariبه گزارش “سیرجان خبر” به نقل از  تسنیم، رسول دیناروند در مراسم افتتاح خط تولید داروی خوراکی بیماری MS ساخت متخصصان کشورمان با عنوان  فینگولید در شرکت داروسازی اسوه اظهار داشت: این دارو بیش از 8 سال پیش فرایند تولید آن شروع شده بود و کارهای فرمولاسیون و سبک آن در وزارت بهداشت ادامه داشت. خوشبختانه مواد اولیه این دارو در داخل کشور ساخته شده است و دو سال نیز مرحله مطالعات بالینی این داروی ایرانی صورت پذیرفت و نتایج نشان از موفقیت این دارو است.

وی با اشاره به تصدیق کارشناسان و متخصصان علوم اعصاب و بیماری‌های MS از جمله دکتر پاکدامن و دکتر صحراییان در زمینه داروی خوراکی فینگولید افزود: اثربخشی این دارو خوب بوده و عوارضی نیز نشان نداده و این دارو دروازه‌ جدیدی برای درمان بیماران MS کشورمان است که جمعیت آنان نیز کم نیست.

دیناروند با اشاره به 63 هزار بیمار MS  در ایران عنوان کرد: بسیاری از این بیماران از داروهای اینترفرون تزریقی مصرف می‌کنند که با این داروی جدید انشاءالله تعداد قابل توجهی بتوانند از داروی فینگولید بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: با وجودی که این دارو ساخته شده بود و مجوزهای توزیع نیز داشت ولی شرکت سازنده برای اینکه بیماران با خیالی آسوده بتوانند این دارو را مصرف کنند آزمایشات بالینی را نیز انجام دادند که نتایج بسیار مطلوبی دربر داشت.

دیناروند با بیان اینکه این داروی فینگولید در حال حاضر در داروخانه‌های منتخب وجود دارد و متخصصان علوم اعصاب می‌توانند این دارو را که تحت پوشش بیمه شده است تجویز کنند، گفت: نگرانی از بابت دسترسی این دارو وجود ندارد و با تایید گفته‌های شرکت سازنده چند هزار از این دارو تولید شده است و در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: با نوید به بیماران MS مبنی بر ورود نسل جدید داروهای خوراکی که همزمان با روش‌های جدید درمان نیز صورت می‌پذیرد عنوان کرد این داروهای جدید و روش‌های درمانی می‌تواند حق انتخاب بیمار و پزشک را افزایش دهد و اگر قرار بود این 63 هزار بیمار مبتلا به MS تمام داروهای خود را از محصولات و داروهای خارجی مصرف کنند بیش از 500 میلیون دلار هزینه در بر داشت و اگر 50 درصد نیز از داروی خارجی استفاده می‌کردند حداقل 250 میلیون دلار برای کشور هزینه‌بر بود که مسلمان نه بیماران و نه وزارت بهداشت توانایی پرداخت این هزینه‌ها را نداشتند. هیچ کشوری نیز چنین بیمار MS را تحت حمایت قرار نمی‌دهد.

به گزارش تسنیم، طی مراسمی با حضور رئیس سازمان غذا و دارو خط تولید نخستین داروی خوراکی بیماران MS با عنوان فینگولید که نخستین ژنریک نمونه خارجی برای درمان بیماران MS به حساب می‌آید که با تلاش متخصصان کشورمان فرمولاسیون صورت پذیرفته بود به صورت رسمی در شرکت داروسازی اسوه افتتاح شد.

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده