ساعت: ۱۱:۴۵ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۲/۱۲/۳ شناسه خبر: 14552

شرکت‌های هواپیماسازی بوئینگ و جنرال الکتریک آمریکا خواستار دریافت مجوز از دولت این کشور برای فروش قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری به ایران شدند.

به گزارش“سیرجان خبر” به نقل از باشگاه خبرنگاران،دو شرکت هواپیماسازی بوئینگ و جنرال الکتریک آمریکا خواستار دریافت مجوزهای لازم از دولت این کشور برای فروش قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری به ایران شدند.

ریکی کندی، سخنگوی جنرال الکتریک با تأیید این موضوع گفت: ما از سال 2004 درخواست فروش قطعات هواپیماهای مسافربری را به‌دلیل مسائل مربوط به ایمنی پروازها به ایران داده بودیم که با توجه به توافق شش‌ماهه بر سر برنامه هسته‌ای ایران به‌تازگی دوباره درخواست دریافت مجوز فروش قطعات را مطرح کرده‌ایم.

وی مدعی شد: مسئله مادی مد نظر این شرکت نیست، بلکه درخواست فروش قطعات هواپیما کاملاً بر پایه ایمنی پرواز است.

این در حالی است که صنعت هوایی ایران بیش از 30 سال است مورد تحریم دولت و شرکت‌های هواپیماسازی آمریکا قرار دارد.

تحلیلگران معتقدند شرکت‌های هواپیماسازی آمریکا با توجه به فضای جدید ایجاد شده در روابط غرب با ایران و چشم‌انداز لغو تحریم ها در پی باز کردن جای پای خود در ایران و پیشی گرفتن از رقبای خود در این بازار هستند.

چندی پیش نمایندگانی از شرکت فرانسوی ایرباس در قالب هیئت تجاری فرانسه به ایران سفر کرده بودند.

از سال  1990 تاکنون،‌ بیش از 200 حادثه هوایی در ایران رخ داده است که در این حوادث دست‌کم دو هزار نفر کشته شده‌اند.

به گزارش رویترز یک منبع مرتبط با شرکت بوئینگ، بزرگ‌ترین شرکت سازنده هواپیماهای مسافربری، نیز تأیید کرده است که این شرکت نیز مانند جنرال الکتریک درخواست برای ارسال قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری به ایران را ارائه کرده است.

بوئینگ از تأیید رسمی این موضوع خودداری کرده است. مقامات وزارت امور خارجه و خزانه‌داری آمریکا نیز حاضر به تأیید یا تکذیب این خبر نشده‌اند.

درصورت صدور مجوز برای این دو شرکت آمریکایی، پس از  بیش از سه دهه خواهد بود که شرکت‌های هواپیما سازی آمریکایی به ایران قطعات یدکی صادر می‌کنند.

آذرماه سال جاری یک مقام آگاه ایرانی اعلام کرده بود: ایران به‌دنبال خرید 250 تا 400 فروند هواپیما پس از توافق اخیر ژنو است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نیز دراین‌باره گفت: با توجه به حجم عملیات پروازی در 12 سال آینده و همچنین خروج هواپیماهای فرسوده نیازمند 400 فروند هواپیمای جدید هستیم.

وی با بیان “تا 20 سال آینده نیازمند 550 فروند هواپیما هستیم” اظهار کرد: این تعداد هواپیما هم برای بازار جدیدی است که ایجاد می‌شود و هم جایگزینی ناوگان موجود چرا که در حال حاضر میانگین سن هواپیماهای ناوگان هوایی بالای 20 سال است.

جهانگیریان تصریح کرد: بنابراین کشور به‌دنبال تأمین نیاز ناوگان هوایی به هواپیماست و از منابعی که این ناوگان را عرضه کنند نیاز خود را تأمین خواهد کرد.

در حال حاضر بیش از 100 فروند از هواپیماهای ناوگان هوایی مسافربری کشورمان به‌دلیل مشکلات مربوط به تأمین قطعه زمینگیر شده‌اند.

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده