ساعت: ۰۷:۲۳ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۲/۱۲/۱۲ شناسه خبر: 14763

بزرگترین لابی رژیم‌صهیونیستی در آمریکا با انتشار نامه‌ای خطاب به «باراک اوباما» بندهایی را که باید در توافق نهایی با ایران رعایت شوند، اعلام کرد.

به گزارش“سیرجان خبر” به نقل از فارس،همزمان با آغاز نشست سیاستگذاری لابی اسرائیلی «آیپک» (کمیته امور عمومی آمریکا اسرائیل) در واشنگتن، این گروه با انتشار نامه‌ای خطاب به «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا مواردی را که باید در توافق نهایی با ایران رعایت شود، اعلام کرد.

این نامه که به امضای 6 سناتور از هر دو حزب آمریکا از جمله «رابرت منندز» و «لیندزی گراهام» رسیده، با بیان این ادعا که ایران به واسطه تحریم‌ها حاضر به مذاکره شده، تصریح کرده است که تحریم‌ها باید تا زمانی که ایران حاضر به پذیرش خواسته‌های طرف مقابل باشد، ادامه یابد.

در این نامه که آشکارا تکرار اظهارات ماه‌های اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی است، «مبانی اصلی» هر توافق جامعی با ایران به این شرح آمده است:

– معتقدیم که ایران بر اساس معاهده منع گسترش ذاتا هیچ حقی برای غنی‌سازی ندارد.

– معتقدیم هر توافقی با ایران باید برنامه تسلیحات هسته‌ای این کشور را برچیده و اجازه ندهد که ایران هرگونه مسیر اورانیوم یا پلوتونیومی برای دستیابی به بمب هسته‌ای داشته باشد.

– معتقدیم که هیچ دلیلی وجود ندارد که ایران تأسیسات غنی‌سازی‌ای نظیر فردو داشته باشد. این کشور باید از رآکتور آب سنگین اراک هم صرف نظر کند و به طور کامل در مورد فعالیت‌های سوال‌برانگیز خود در پارچین و دیگر تأسیسات توضیح دهد.

– معتقدیم که ایران باید به طور کامل به نگرانی‌های مصرح در قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل پاسخ دهد، از جمله هرگونه ابعاد نظامی در برنامه هسته‌ای‌.

– معتقدیم که ایران باید تحت یک رژیم طولانی مدت بازرسی‌های سرزده و راستی‌آزمایی قرار گیرد تا بتوان به هدف عنوان شده در برنامه اقدام مشترک دست یافت، یعنی «کسب اطمینان از این که ایران تحت هیچ شرایطی به دنبال هرگونه تسلیحات هسته‌ای نباشد.»

– نهایتا، معتقدیم ایران نباید اجازه یابد که در طول مدت مذاکرات تحریم‌ها را دور بزند. به اعتقاد ما در این دوره این خطر وجود دارد که شرکت‌ها و کشورها به دنبال آن باشند که موقعیت تجاری خود در ایران را بهبود بخشند، به خصوص با توجه به گزارش‌هایی که از افزایش فروش نفت ایران منتشر شده است. نباید اجازه داد که درهای بازار ایران برای تجارت باز شود. همانطور که شما هم گفتید، ما باید بر سر آن‌هایی که تحریم‌ها را تضعیف می‌کنند، «مانند تلی از آوار» فرود بیاییم.

آیپک قصد دارد از دیگر سناتورهای آمریکایی نیز بخواهد که این نامه را امضا کرده و کاخ سفید را به پایبندی به بندهای منتشر شده در آن ملزم کنند.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده