ساعت: ۰۸:۰۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۲/۱۲/۵ شناسه خبر: 14588

نهالستان درختان سردسیری و گرمسیری با ظرفیت تولید 300 هزار اصله نهال به بهره برداری رسید.

به گزارش“سیرجان خبر” با آغاز فعالیت نهالستان درختان سردسیری و گرمسیری، سیرجانی‌ها انواع نهال درختان مورد نیاز برای کاشت را بدون واسطه دلالان تهیه می‌کنند.

مدیر اداره جهاد کشاورزی سیرجان گفت: نخستین واحد پرورش نهال سیرجان در منطقه محمودآباد پس از دو سال آماده‌سازی، کاشت و پرورش بیش از 10 نوع درختان سردسیری و گرمسیری، توزیع نهال مورد نیاز کشاورزان و مردم را آغاز کرد.

احمد مسعودی افزود: این واحد تولید نهال به وسعت 4 هزار مترمربع با ظرفیت پرورش 300 هزار انواع نهال درختان سردسیری و گرمسیری با هزینه 2 میلیارد ریال راه‌اندازی شده است که برای پنج نفر به صورت دائم و برای 300 نفرروز در اسفند‌ماه ایجاد اشتغال کرده است.

*نهالستان سیرجان تحولی در کشاورزی منطقه است

کارشناس کشاورزی این مجموعه تولید نهال گفت: با عرضه نهال توسط یک نهالستان بومی دست دلالانی که تاکنون از استان‌های البرز، اصفهان، فارس و … اقدام به فروش نهال‌های آلوده و گران می‌کردند، کوتاه شد.

الهه پورمختار تصریح کرد: هم‌اکنون ما به شهرستان‌های استان کرمان نهال ارائه می‌کنیم که نهال انواع درختان از جمله انگور و انجیر، خرمالو، انار، آلو، زیتون، انواع درختان سیاه‌ریشه پس از آزمایش برای اطمینان از نبود آفات بین مردم و متقاضیان توزیع می‌شود.

پورمختار خاطر نشان کرد: نهال‌های وارداتی که همه‌ ساله توسط دلالان در شهرستان توزیع می‌شد به دلیل عدم دسترسی به محل توزیع نهال در بیشتر مواقع دارای آفات بوده و خسارات زیادی را به مزارع وارد می‌کرد.

وی گفت: قیمت‌ها هم جایگاهی برای نظارت نداشت، اما این نهالستان بومی پاسخگوی هر تقاضایی بوده و یک تحول بزرگ در بخش کشاورزی شهرستان سیرجان و شهرهای همجوار است.

لینک کوتاه:
ارسال نظر

نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده