ساعت: 14:15 منتشر شده در مورخ: 2020/07/13 شناسه خبر: 59416

عباس فخریان گفت: استفاده از داروها و مکمل هاى ورزشى که بدون مشورت با پزشکان یا داروسازان و به طور خودسرانه مصرف می شوند، می توانند سبب به هم زدن تعادل سیستم هاى بدن شوند.

به گزارش”سیرجان خبر” مدیر غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی سیرجان گفت: علائم جدیدی که در بیماران مبتلا به کرونا تاثیر بر عملکرد مغز و دستگاه عصبی انسان از جمله مشخصه‌های ابتلا به نوعی گیجی،‌ فراموشی و حتی تشنج در این بیماران مشاهده شده است لذا در این شرایط داروها و مکمل هاى ورزشى که بدون مشورت با پزشکان یا داروسازان و به طور خودسرانه مصرف می شوند، می توانند سبب به هم زدن تعادل سیستم هاى بدن شوند.

دکتر عباس فخریان با اشاره به اینکه گزارش های جدید نشانه های آسیب کبدی، قلبی و عروقی، آسیب های کلیوی نیز در بیماران مبتلا به کووید۱۹ را نشان داده است، افزود: بسیارى از مکمل هاى ورزشى که خارج از داروخانه در اختیار ورزشکاران قرار مى گیرند، قاچاق هستند. عمده مکمل هاى قاچاق حاوى فرآورده هاى غیرمجازى هستند که موجب آسیب به کبد و کلیه مى شوند و به اعصاب مرکزى آسیب مى رسانند و لذا در آینده فرد به اختلالات صرع، حافظه یا ادراک مبتلا مى شود.

وی ادامه داد: هورمون‌های حاصل از مکمل‌های ورزشی غیرمجاز همچنین عوارضی مانند افزایش کلسترول، تپش قلب، افزایش فشار خون و مشکلات مغزی مانند توهم، تشنج و خونریزی مغزی را به همراه دارد. برخی علائم بیماران مبتلا به کووید۱۹، مصرف این مواد در شرایط ابتلای فرد به کرونا می تواند، باعث تشدید علائم و پیچیدگی روند درمان بیماری شود

به دلیل همپوشانی عوارض داروها و مکمل های ورزشی با . دکتر فخریان تاکید کرد: از این رو ورزشکاران بدون تجویز پزشک و یا توصیه داروسازان هیچ کدام از انواع داروها و مکمل‌ها را به خصوص در شرایط همه گیری کرونا مصرف نکنند.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده