eteraz khanevade shohadaبه گزارش“سیرجان خبر” به نقل از فارس،پس از خاطره‌گویی‌های هاشمی‌رفسنجانی از امام‌خمینی (ره) که تناقض نسبتاً شدیدی با افکار و بیانات ایشان داشت‌، نعیمه اشراقی نیز با همین روند، این بار از لطیفه‌هایی سخیف گفت که در آن چیزی جز توهین به امام(ره) و خانواده شهدا نیست‌.

اما لطیفه‌ای که نعیمه اشراقی از آن در صفحه فیس‌بوک یاد می‌کنند، توهین مستقیم به  امام راحل ، خانواده و همسران شهدا و البته پاسداران انقلاب اسلامی بود‌.

نکته تاسف‌آور این است که در این مسیر و حتی در دوره‌های دیگر که توهین‌هایی به بنیانگذار انقلاب اسلامی صورت گرفت، موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) که وظیفه حراست از شخصیت و افکار آن پیر فرزانه را دارد، تنها یک واکنش از خود نشان داد: سکوت!

پس از انتشار این مطالب و سکوت موسسه، موج انتقادات خانواده معظم شهدا بالاگرفت که در ادامه، سخنان برخی از مادران و فرزندان شهدای هشت سال دفاع مقدس در واکنش به اظهارات نعیمه اشراقی که در گفتگو با فارس انجام شده از نظرتان می‌گذرد.

**دختر شهید افتخاری:

خانم اشراقی! مطالب شما با مشی و فرمایش حضرت امام(ره) تفاوت دارد

لاله افتخاری فرزند شهید محمد حسین افتخاری و همسر محمدعلی عامریان که در عملیات کربلای 4 دعوت حق را لبیک گفتند در گفت‌وگو با فارس در واکنش به اظهارات نعیمه اشراقی در مورد امام و شهدا، اظهار داشت: من نه تنها در رابطه با این موضوع بلکه در خصوص همه صحبت‌های اخیر خانم اشراقی سخن می‌گویم.

وی افزود: معیار ما قرآن کریم است که به همسران پیامبر اکرم می‌فرماید شما با زنان دیگر تفاوت دارید اگر تقوی پیشه کنید و در مقابل این بی‌تفاوتی اگر از مسیر پیامبر عدول کنید تکلیف و عذابتان دو برابر خواهد بود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: کسانی که به امام راحل (ره) و بزرگان منسوب هستند باید دقت بیشتری داشته باشند چرا که اگر در راه صحیح حرکت کنند و مطالب‌شان سنجیده باشد از جایگاه ویژه برخوردار و الگوی دیگران قرار خواهد گرفت.

افتخاری ادامه داد: ما انتظار داریم مطالبی که چندی پیش از سوی خانم اشراقی مطرح شده است، توسط خود ایشان تکذیب و یا اصلاح شود.

وی تاکید کرد: مطالب طرح شده از سوی خانم اشراقی با مشی، مطالب و فرمایش حضرت امام تفاوت دارد بنابراین انتظار داریم که خانم نعیمه اشراقی به راهی که باید در آن قرار می‌گرفت باز کردند وگرنه فرزند نوح پیامبر هم به عذابی الیم گرفتار شد.

فرزند شهید محمدحسین افتخاری تصریح کرد: به نظر ما خانم اشراقی و بعضی دیگر از کسانی که در خصوص مسائل مختلف اظهارنظر می‌کنند باید مقداری در دیدگاه خود تجدید نظر داشته باشند و اگر مطالب اشتباهی به آنها نسبت داده می‌شود تکذیب کنند و مبادا آلت دست دیگران قرار بگیرند.

**دختر شهید رستگار:

مؤسسه امام در مقابل تحریف‌ها سکوت نکند/ توقع نمی‌رفت بیت امام به شهدا توهین کنند

محدثه رستگار فرزند سردار شهید کاظم نجفی رستگار فرمانده اسبق لشکر 10 حضرت سیدالشهداء(ع) در گفت‌وگو با فارس با اشاره توهین‌های اخیری که در قالب خاطره‌گویی به امام و خانواده شهدا وارد شده است، گفت: اخیراً، صداوسیما فیلمی از امام منتشر کرده که حضرت امام در آن فیلم تاکید کردند هر مطلب و یا حرفی که به نقل از ایشان گفته شود و سندی وجود نداشته باشند درست نیست.

وی افزود: این درست نیست که هر کسی به قول معروف نظرش را به نقل از امام بگوید؛ از بیت حضرت امام که محترم هستند توقع نمی‌رفت و نمی‌رود که به نقل از امام درباره خانواده شهدا نظر دهند و به خانواده شهدا توهین کنند.

رستگار گفت: ما به همین قدر بسنده می‌کنیم چون حرمت بیت امام را حفظ می‌کنیم اما لازم است که بیت امام نیز حرمت خانواده شهدا را حفظ کنند.

دختر شهید رستگار با خطاب قرار دادن موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، گفت: موسسه حفظ و نشر باید به وظیفه خود عمل کند و برایش مهم نباشد که طرف مقابل کیست. چون اگر قرار باشد موسسه در قبال تحریف‌های که می‌شود سکوت کنند و آنرا تائید کنند ممکن است دیگر چیزی از امام باقی نماند.

وی افزود: اگر بخواهم درباره تحریف نظرات امام مثالی بزنم، بهترین مثال، ماجرای حضرت نوح است. حضرت نوح پیغمبر خدا و ولی خداوند بود اما قرآن می‌فرماید چون حضرت نوح پیغمبر خداست دلیلی نمی‌شود که فرزندش هم خوب باشد؛ حضرت امام هم که تفکراتش موجب پیروزی انقلاب اسلامی شد، دلیل نمی‌شود که چون نوه امام است، سکوت کرد. همانطور که نمی‌توان برای بررسی حضرت نوح به فرزندش استناد کرد درباره امام نیز نمی‌توان به نوه ایشان استناد کرد.

**فرزند شهید دستواره:

نامه فرزند شهید همت در محکومیت توهین به شهدا را تأیید می‌کنیم/ اظهارات اشراقی جای تأسف دارد

مهدی دستواره فرزند شهید محمدرضا دستواره قائم مقام فرمانده لشکر 27 محمدرسول الله(ص) در گفت‌وگو با فارس، در واکنش به اظهارات به نعیمه اشراقی در مورد امام و شهدا، اظهار داشت: اگر خانم اشراقی چنین اظهاراتی را بیان کرده، واقعاً جای تأسف دارد.

وی افزود: باید جلوی افراد در هر جایگاه که باشند و بخواهند به مقدسات ما یعنی شهدا و امام شهدا توهین کنند، گرفته شود.

فرزند شهید دستواره تأکید کرد: ما همواره پشت سر فرزند شهید همت بوده‌ایم و حرف ایشان را تأیید و هر گونه توهین به شهدا را محکوم می‌کنیم.

وی در پایان گفت: هیچ گاه نباید با چنین مسائلی همچون شهدا و امام شهدا شوخی کرد.

**مادر شهیدان کشوری:

خداوند هتاکان به امام را هدایت کند/ حسین(ع) را نزدیکانش شهید کردند

فاطمه سیلاخوری مادر شهیدان کشوری در گفت‌‌وگو با فارس در واکنش به اظهارات نعیمه اشراقی نوه امام (ره) در مورد امام و شهدا در صفحه فیس بوک‌اش، اظهار داشت: افرادی که به فکر ناموس و آبرویشان بودند، به جبهه رفتند و در راه خدا شهید شدند.

وی با بیان اینکه باور نمی‌کنم نوه امام (ره) چنین مطلبی نوشته باشد، افزود: باید بدانیم کسانی که با امام حسین (ع) دشمنی کردند، از نزدیکان ایشان بودند.

مادر خلبان شهید احمد کشوری در ادامه به طرح سؤالاتی پرداخت و گفت: چرا باید کاری کنیم که دل دشمنانمان را شاد کنیم؟ ما تاکنون آبرومندانه زندگی کردیم و می‌کنیم.

سیلاخوری در پایان خاطرنشان کرد: ما هر چه آبرو داریم از شهداست و امیدوارم خداوند نعیمه اشراقی را به راه راست هدایت کند که حداقل اگر مسلمان نیستند آزاده باشند؛ ما هر چه داریم از رهبری و ولایت فقیه و شهداست.

**فرزند شهید صنیع‌خانی:

مراجع رسمی توهین به خانواده شهدا و تحریف بیانات امام را پیگیری کنند/ انتقاد از سکوت مؤسسه نشر آثار امام

سیدرضا صنیع‌خانی فرزند سردار شهید سید محمد صنیع‌خانی فرمانده ترابری سپاه در دفاع مقدس و قائم مقام وقت بنیاد تعاون کل سپاه،‌ در گفت‌وگو با فارس در واکنش به توهین نعیمه اشراقی به امام (ره) و خانواده شهدا، گفت: این توهین بی‌سابقه به امام راحل و خانواده شهدا باید از سوی مراجع رسمی پیگیری شود و همچنین تحریف بیانات حضرت امام در خاطره‌های هاشمی‌رفسنجانی نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون جای موضع‌گیری جدی از سوی دفتر امام خالی است، اظهار داشت: مؤسسه حفظ و نشر آثار امام (ره) باید به صورت جدی در برابر این دروغ‌گویی و توهین به امام (ره) واکنش نشان دهد.

فرزند شهید صنیع‌خانی تصریح کرد: ظاهراً این مؤسسه تنها وظیفه انتشار کتاب‌های حضرت امام (ره) را بر عهده گرفته و در مواردی که با سلیقه آنها متفاوت است، موضع‌گیری می‌کنند، اما در برابر این توهین آشکار هیچ موضع درستی را نمی‌گیرد.

صنیع‌خانی، ضمن ابراز نگرانی از ادامه‌دار شدن این گونه نقل‌های دروغین از امام تصریح کرد: در روزهای گذشته شاهد بودیم که برخی خاطراتی بدون سند از رهبر فقید انقلاب منتشر کردند ولی عدم موضع قاطع از سوی دفتر امام و مؤسسه حفظ و نشر آثار ایشان، باعث شد که دیگران به خود جرأت دهند اینگونه به امام (ره) توهین کنند.

وی با تأکید بر اینکه خانواده و همسران شهدا جزو پاکدامن‌ترین زنان تاریخ ایران هستند، اظهار داشت: توهین خانم نعمیه اشراقی به پاسداران و همسران شهدا، را هیچگاه به پای چهره‌های ارزشمند خانواده امام نظیر مرحوم حجت‌الاسلام سیداحمد خمینی نمی‌گذاریم، اما از کسانی که امروز خود را متولی بیت امام می‌دانند انتظار داریم که در برابر این توهین‌ها سکوت نکنند.

**فرزند شهید بروجردی:

مؤسسه امام پاسخ اشراقی و رفسنجانی را بدهد/ می‌خواهند با خاطره‌سازی شأن امام را خدشه‌دار کنند

سمیه بروجردی فرزند سردار شهید محمد بروجردی فرمانده سپاه کردستان در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه خاطره‌سازی‌های که علیه امام در جامعه مطرح می‌شود، توهین به حضرت امام است، گفت: این توهین‌ها که در قالب خاطره مطرح می‌شود، ارزش‌های انقلاب اسلامی را هدف قرار داده است.

وی با بیان اینکه گویا قرار است عده‌ای شأن و عظمت‌ امام راحل را با خاطره‌سازی زیر سؤال ببرند، تأکید کرد: جمله خانم اشراقی، واقعاً عجیب بود. ایشان نه تنها به خانواده شهدا بلکه به حضرت امام که پشتوانه انقلاب اسلامی توهین کرده است.

فرزند شهید بروجردی گفت: امروز برخی خاطراتی از حضرت امام به زبان می‌آورند که به هیچ عنوان قابل قبول نیست این توهین‌ها و نقل‌قول‌های که اخیر آقای هاشمی نیز مطرح کرده است قابل باور و پذیرش نیست.

وی با بیان اینکه توهین به امام و خانواده شهدا حق‌الناسی بزرگ است که قابل بخشش نیست، تصریح کرد: برخی‌ها که از بزرگان به شمار می‌آیند نیز باید حواسشان را جمع کنند و با خاطره و نقل‌قول‌های غیرواقعی به امام توهین نکنند.

بروجردی گفت: کسانی که امروز به امام و خانواده شهدا توهین می‌کنند از فردا به سپاه و بسیج و ارزش‌های انقلاب نیز توهین خواهند کرد و با خاطره‌گویی‌های خود، به اصل انقلاب هجمه خواهند برد مگر اینکه آنها که مسئولند وارد شوند و به این توهین‌ها که شخصیت‌های حقوقی انقلاب اسلامی وارد شد، پاسخ دهند.

فرزند شهید بروجردی با بیان اینکه وظیفه اصلی مؤسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی(ره) حراست از اندیشه‌های امام خمینی(ره) است، اظهار داشت: انتظار مردم این است که مؤسسه‌ای که قرار است از اندیشه‌ها و آرمان‌های امام حراست کند، پاسخ‌ تحریف‌ها را بدهد.

**فرزند شهید بذرپاش:

حسن خمینی به وظیفه تاریخی خود عمل کند/ برخی معلوم‌الحال منویاتشان را به امام نسبت می‌دهند

مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو با فارس در واکنش به اظهارات نعیمه اشراقی در مورد امام و شهدا در صفحه فیس بوک، اظهار داشت: اتفاقاتی که اخیراً در عرصه سیاسی کشور توسط برخی افراد معلوم‌الحال در حال رخ دادن است، اینکه با ذکر خاطرات جعلی و سخنان نامربوط منتسب به شخص حضرت امام (ره) سعی در اعلام منویات خود دارند، جای بسیار تأمل دارد.

وی افزود:‌ عده‌ای که در زمان کنونی طور دیگری می‌اندیشند، فکر می‌کنند سخنانی که در گذشته مطرح کردند و نظام برای آنان هزینه داد، دیگر کارایی لازم را ندارد، به همین دلیل بیشترین مخالفی که پیش روی خود می‌بینند منویات حضرت امام (ره) و گزاره‌هایی است که ایشان با تمام قدرت آنها را مطرح کردند و پای آنها ایستادند و میلیون‌ها آدم را دلداده خود کردند.

نماینده تهران در مجلس ادامه داد: این افراد برای پیش‌برد مقاصد‌شان نیاز دارند که این گزاره‌ها را یا در ذهن مخاطبان از بین ببرند و یا اگر نتوانستند، آن گزاره‌ها را خدشه‌دار و دارای اعتبار پایین در ذهن مخاطبان قلمداد کنند؛ یکی از این راه‌ها ذکر برخی جملات، خاطرات و سخنان مجعول منتسب به حضرت امام (ره) است که وقتی بعد مطرح شدن، توسط عناصر معتبر تکذیب شد، طبیعتاً در این شرایط می‌توان بسیاری از سخنان دیگر را زیر سؤال برد و بسیاری از گزاره‌های قطعی در ذهن جامعه انقلابی را دچار خدشه کرد و یا اعتبار آنان را پایین آورد؛ این کاری است که این افراد انجام می‌دهند که در رأس آنها هم جناب آقای هاشمی‌رفسنجانی قرار دارد که معلوم نیست با چه هدفی این اقدامات را انجام می‌دهد.

بذرپاش بر همین اساس یادآور شد: این توقع از بسیاری از افرادی که در انقلاب سابقه‌دار هستند، می‌رود که در این رویه تجدیدنظر کنند، ولی از آن بالاتر، وظایف افرادی است که مسئولیت حفظ و نشر دقیق آثار،‌ کلام، دست‌نوشته‌ها، نظرات، دستورات و سایر موضوعات مرتبط با بزرگان دین و نظام به ویژه حضرت امام (ره) را دارند و در این موضوع خاص مؤسسه تنظیم، حفظ و نشر آثار حضرت امام (ره) مسئولیت دارد.

وی تأکید کرد: اصلاً این مؤسسه راه افتاده که از این موضوعات حراست و حفاظت کند و منابع و اعتبارات در اختیار دارد که این امور را رتق و فتق کند و اجازه ندهد هر کسی از راه برسد، منویات درونی خود را به صرف داشتن سابقه، به عزیزی مانند امام (ره) منسوب و کارهای خود را توجیه کند.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با طرح این سؤال که مؤسسه تنظیم، حفظ و نشر آثار امام (ره) چه زمانی می‌خواهد وظیفه تاریخی خود را انجام دهد؟ تصریح کرد: خوشبختانه مسئول محترم این مؤسسه هم آقای سیدحسن خمینی از بیت شریف حضرت امام (ره) است، بنابراین چه زمانی آقای سیدحسن خمینی می‌خواهد به وظیفه تاریخی خود عمل کند؟ آیا غیر از این زمان، نیازمند حضور و اعلام موضع جدی هستیم؟ آیا توهین به امام (ره) و ظلم به این عزیز نیازمند حضور و اعلام موضع جدی مسئول محترم این مؤسسه نیست؟

بذرپاش در پایان خاطرنشان کرد: به نظرم در یک مقطع تاریخی قرار داریم و آقای سیدحسن خمینی باید مقابل این اتفاقات را بگیرد که اگر در این جا نایستیم، تردید نکنید در چند سال آینده دگراندیشان و پیاده‌نظامان این آقایان هم دیگر چیزی از نظرات امام باقی نخواهند گذاشت؛ به نظر می‌رسد در این مقطع تاریخی برای جلوگیری از یک انحراف بزرگ تاریخی نیازمند بررسی دقیق، حضور به موقع و اعلام نظر قطعی و امانت‌دارانه هستیم.

**پدر شهید مدیدیان:

ما هر توهینی به شهدا را به خدا واگذار می‌کنیم

ناصر مدیدیان پدر شهید محمود مدیدیان در گفت‌‌و‌گو با فارس در اصفهان با اشاره به اظهارات اخیر «نعیمه اشراقی» و نوشتن یادداشت توهین‌آمیز درباره خانواده‌های شهدا در صفحه شخصی‌اش در فیس‌بوک، اظهار کرد: هرگونه حرف در ارتباط با خانواده شهدا را باید از روایات، قرآن و احادیث جستجو کرد، نه از هر شخصی که تنها اسم شهید را در دهان خود می‌چرخاند و این نام مقدس را به زبان می‌آورد، چراکه خداوند فرموده است که شهدا را مرده نپندارید که شهدا زنده‌اند و شاهد رفتار و اعمال شما هستند.

وی با بیان اینکه برخی افراد اگر فرزند نوح پیغمبر نیز باشند، باز شناخت و معرفت ندارند، ادامه داد: فرقی ندارد، چه شخصی توهین می‌کند، اگرچه این فرد منصوب به برخی بزرگان باشد، مهم این است که بویی از آن بزرگان نبرده‌ است.

پدر شهید مدیدیان تصریح کرد: این افراد تنها ادعا دارند و بویی از انسانیت نبرده‌اند و این در حالی است که ما با شهدا دنیا را متحول کرده‌ایم، چنانکه در آمریکا و نیز در برخی از کشور‌های غربی شور، هیجان و موجی از کشور‌های اسلامی و خون شهدا ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: ما هر توهینی به شهدا را به خدا واگذار می‌کنیم.

گفتنی است؛ محمود مدیدیان از شهدای طلبه‌ای است که در سن 18 سالگی در عملیات کربلای پنچ به درجه رفیع شهادت رسید و پدر وی نیز از بنیان‌گذاران سپاه در اصفهان است.

همسر شهید مهدی باکری:

خاطره‌سازان کاذب از همان ابتدا در خط امام نبودند/ بیت امام به امت پاسخ دهند

صفیه مدرس همسر شهید مهدی باکری نیز در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اظهارات اخیر نعیمه اشراقی و نوشتن خاطره‌ای توهین‌آمیز درباره خانواده شهدا و منسوب کردن آن به امام خمینی (ره‌) در صفحه فیس بوک اظهار داشت: این خاطره‌سازان کاذب اگرچه به اسم، منسوب به بیت امام (ره) هستند اما این افراد از همان ابتدا در خط امام (ره) و انقلاب اسلامی نبودند.

وی ادامه داد: در حالی که انتظار می‌رفت کسانی که خود را منتسب به بیت امام (ره) می‌دانند راه ایشان را که همان راه حقیقت است ادامه دهند، اما متأسفانه شاهد جریاناتی خلاف این موضوع هستیم.

مدرس ضمن محکوم کردن خاطره‌سازی از سوی این افراد و نسبت دادن به امام خمینی (ره) گفت: منسوب کردن این خاطره‌های کذب به حضرت امام (ره) توهین به ایشان است هرچند از سوی نوه امام (ره) صورت گیرد.

همسر شهید مهدی باکری یادآور شد: این شخص محلی از اعراب ندارد که بخواهد چنین اظهاراتی داشته باشد و ما به آن توجه کنیم؛ بیت امام نیز به این توهین پاسخ دهند چرا که امام، امام یک امت بوده‌اند.